Sharp, Dünyanın İlk Mobil Cihaz 3D HD Kamerasını Duyurdu

Sharp firması mobil telefon, dijital kamera ve smartphone gibi taşınabilir cihazlara takılabilen ve 3 boyutlu çekim yapmayı sağlayacak bir aparatı duyurdu.


Sharp Corporation, öncülük ettiği yüksek çözünürlüklü (720p x 2) 3d video ve imaj çekmeyi sağlayacak modülle, pazara hareketlilik getirecek. Bu mobil dünyada yeni bir başlangıcı da işaret ediyor. 3 boyutlu görüntüleme teknolojileri insan gözünde olduğu gibi iki ayrı kameradan aynı anda alınan görüntüye dayanıyor. İki görüntü 3 boyutlu hale getirilirken, polarize, anaglyph, colorcode, aktif shutter, stereophoto gibi pek çok farklı teknolojilerden birisi seçilerek izleyiciye sunuluyor. Bunlardan kırmızı/cam göbeği /red/cyan) ve aktif shutter gözlükler en bilinen teknolojiler.

Kameraya bağlı olarak gerekli yazılım iki lens arasındaki zamanlama eşgüdümlüğünü (Timing Synchronizing Processing) , renk ışık düzeltmesini (adjustment of colors or brightness) ve çekilen nesne optik aks kontrol işlemini de (Optical Axis Control Processing) yapacak. Ayrıca HD (Yüksek çözünürlüklü) görüntüleri hızla okuyup yazabilecek.

Temmuz’da ilk örneklerin sunulacağı ve yıl sonuna doğru toplu satışa sunulacağı  ifade edildi.  Böylece küçük ve orta ölçekteki görüntüleme sistemleri için taşınabilir 3d kaynaklarının sayısı artacak.

Osaka, 12 Mayıs  2010


Kaynak:

http://sharp-world.com/corporate/g_topix/3d-camera/index.html
http://www.engadget.com/2010/05/12/sharp-busts-out-worlds-first-3d-hd-camera-for-mobile-devices/
http://www.usatoday.com/tech/products/2010-04-02-sharp-3d-mobile_N.htm

VR GÖZLÜK VE 3D GÖZLÜK SATIN ALMAK İÇİN
İLETİŞİM / SİPARİŞ / TEKLİF ALIN
Email:
3dgozlukcom@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir