CNBC-e – TELCAST – Pulfrich 3d Gözlüklerin Sırrı

CNBC-e, Haziran 2010 tarihinde bazı saatlerde 3d yayına geçerek bizi çok şaşırtmıştı. (Konuyla ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz) Ülkemizde az bilinen bir tür karton ve renkli gözlüklerle 3d belgeseller yayınlamıştı. Bu 3d gözlükler bildiğimiz red / cyan – kırmızı / camgöbeği gözlükler değildi. Bu yazıda bu gözlüklerin ülkemizde hiç anlatılmamış macerasını yine ilk önce 3dgozluk.com’dan öğreneceksiniz.

Aşağıdaki örneğe bir bakın CNBC-e 3d gözlüğünüzle.Kaynak: http://www.thebrainfactory.com/pulfrich-video.html

http://dogfeathers.com/java/pulfrich.html adresinde üstte bir Java aplikasyonu var. İlk bakışta sağa ve sola giden bir top gibi görünüyor. Ancak özel gözlüğünüzü taktığınızda, top sanki o çubuğun arkasından dairesel bir yörüngeyi izliyormş gibi içeri doğru gidip geliyor.

Gözlüğün altında ilginç bir buluş yatıyor. İki gözlük camından birisi çok koyu ve birisi açık renkli bu iki zıtlık karşısında zamansal bir algı farkı oluşuyor ve beyin derinlik oluşturuyor. Peki bu nasıl oluşuyor? Bir nesne soldan sağa gelirken, soldaki açık renk camdan hemen görüntü geçiyor. Nesne burnun karşısından geçip sağa geçince de beyin sağ görüntüyü öncelikli almak istiyor ama koyu camdan gelen görüntü nedeniyle görüntüyü netleştirmek belirginleştirmek zorunda kalıyor. Tekrar sol camdaki temiz görüntüye kayıyor ve sağ görüntü üstüne bunu bindiriyor. Bu zamansal fark nedeniyle iki farklı görüntü tam üstüste binmiyor. Sol gözden gelen görüntü çoktan biraz daha ileri gelmiş nesneyi gösteriyor. Aslında çekim 3d değil.

Nesne, sağdan sola geçerken işlem ters sırada yineleniyor. Dolayısıyla özel bir işlemden geçirilmeden olağan bir kamera görüntüsü bu teknikle 3d yapılabilir. Ama kamera veya kameranın çektiği şey sağa ve sola kayarcasına hareket halinde olmalıdır. İlginç değil mi?

Bu az bilinen teknolojiyi Alman fizikçi Carl Pulfrich keşfediyor. (http://en.wikipedia.org/wiki/Pulfrich_effect) Sonrasında Almanya’da Munich merkezli Telcast Media grubu kullanıyor. Ülkemizde de TV yayıncılarının ilgisini çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 6 milyondan fazla adette Pulfrich temelli bu gözlüklerden satılıyor.

Hatta youtube sitesinde videolar da bulunuyor. Basit bir güneş gözlüğü ile bu efekti nasıl elde edebileceğiniz hakkında. Video: www.youtube.com/watch?v=OHYmY7lw3nQ

Kendiniz 3d Pulfrich Gözlük Nasıl Yaparsınız?

Bir gözlük camı, nötral gri denen koyu cam olmalı, öteki ise şeffaf cam. Ve ikisi ışık geçirme farkı 6 kattan fazla olmalı (6 log units). Bu şekilde sadece hareketli nesneler 3d olacaktır.

Kendiniz Pulfrich 3d Videoları Nasıl Çekersiniz?

Bir video kamera alın, arabaya binin, kamera yan camdan dış dünyayı çeksin. Eve gelin ve sadece sağ gözünüze koyu renk güneş gözlüğü takın izleyin. İşte 3d 🙂 http://relief3d.blogspot.com/2008/03/pulfrich-effect-easy-way-to-get-3d.html Anladığınız gibi bu sayfada yukarda verdiğim görüntüleri basit bir güneş gözlüğü ile de izleyebilirsiniz sadece sağ gözünüze takarak.

Facebook Pulfrich 3d Grubu
http://www.facebook.com/group.php?gid=10788759479#!/group.php?gid=10788759479&v=wall

3d Videolar
http://www.davidandmaddie.com/3d.htm

KAYNAKÇA:

Telcast Media
http://www.telcast-group.tv

Telcast Media 3d yayın açıklaması PDF formatında
http://www.telcastmediagroup.com/downloads/3-D_Brochure_2007.pdf

http://www.photo-3d.info/wiki/Pulfrich_Effect
http://en.wikipedia.org/wiki/Pulfrich_effect
http://www.3dglassesonline.com/3d-pulfrich-glasses/
http://www.rainbowsymphony.com/3d-pulfrich-glasses.html
http://www.tvbeurope.com/?option=com_content&task=view&id=1785
http://www.thebrainfactory.com/learn-pulfrich.html
http://www.siuc.edu/~pulfrich/Pulfrich_Pages/lit_pulf/1922_Pulfrich.htm

VR GÖZLÜK VE 3D GÖZLÜK SATIN ALMAK İÇİN
İLETİŞİM / SİPARİŞ / TEKLİF ALIN
Email:
3dgozlukcom@gmail.com

2 thoughts on “CNBC-e – TELCAST – Pulfrich 3d Gözlüklerin Sırrı

  • ilginç 😀 bu yazıyı bekliyorduk özellikle ben gerçekten tekniğine çok şaşırdım ve süper bir teknoloji inanın colorcodeyi bile solluyor bu teknoloji
    çıplak gözle oldukça net fazla söze gerek yok gerçekten harika. YENİ FOTO VE VİDEOLARI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM =))

  • Gerçekten harika bir yazı bu. Cnbc-e’ de yayınlanan belgeselleri izlemek için almıştım dergiyi (3D izledim; çok güzel belgesellerdi :)). Ama gözlük hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Çok değişik bir teknoloji. Verdiğiniz kaynak siteler için de ayrıca teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir