Basın 3 Boyutlu mu Oluyor?

Avrupa basınından Belçika’da yayınlanan La Derniere Heure gazetesi bir sayısını 3D olarak yayınladı.


Görseller 3D iken, yazılar 2 boyutlu normal şekilde baskıya verilmiş. Böylece fotoğrafları ve reklamları 3d olan bir gazete ortaya çıkmış. Gazete ile birlikte 3d gözlük de verilmiş.

Okurlar görselleri biraz bulanık ve zor odaklanır bulduklarını söylemişler 🙂 Bunun sebebinin gözlüklerde doğru kırmızı ve camgöbeği(red cyan) seçilmediği için olduğunu biliyoruz. Çünkü işin bilgisayardaki renk ayrımında dünya standardı renk ölçekleri kullanılıyor ki şaşma ihtimali zayıf. Ama gözlüklerin plastik filmden yapılma camları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Her cam aynı kalitede değil.

Gazete editörlerinden Hubert Leclercq “İki ay süren bir uğraşıdan sonra bu özel sayının çıktığını ve normalden fazla olarak 115.000 adet basıldığını bu şekilde sadece bir deneme yaptıklarını” söyleyerek kendilerini savunmuş.

Bizim ülkemizde de Haberturk verdiği 3d gözlüklerle ilk kez gazetede yayınlanan reklamları 3 boyutlu şekilde sundu. Ancak bu pazar ki gazetede gözlük rengi açık olduğundan yine iyi bir 3d efekt oluşmadı.

Elbette bunlar kolay şeyler değil. Giderek düzelecektir. Unutmadan Habertürk ortaklığı ile Fatih Altaylı bir 3d program da düzenlemişti. PC Net dergisi de bir sayısında 3d gözlük verip ürün tanıtımlarını 3d yapmıştı.

Neden gazeteler anaglyph ve iki renkli gözlük seçiyor? Çünkü sinemada kullanılan tüm teknolojiler projeksiyon ya da saniyede çok hızlı gösterim yapan cihazlar ister. Kağıt üstüne basımı yapılabilen sadece anaglyph ya da Colorcode tekniklerdir.

Aşağıda 3d yayınlanan Dazed & Confused dergisi görülüyor.

Kaynakça:
http://www.dhnet.be/cine-tele/multimedia/article/303132/aujourd-hui-la-dh-sort-entierement-en-3d-une-premiere.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8559038.stm
http://www.editorsweblog.org/newspaper/2010/03/belgian_paper_le_derniere_heure_makes_3d.php

VR GÖZLÜK VE 3D GÖZLÜK SATIN ALMAK İÇİN
İLETİŞİM / SİPARİŞ / TEKLİF ALIN
Email:
3dgozlukcom@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir