5d Sinema

Hayır yazım hatası yok 3 boyutlu değil 5 boyutlu sinema! Peki 5. boyut da nedir?

Bazılarımız mutlaka bu deneyimi yaşamıştır. Çünkü artık büyük alışveriş merkezlerinde küçük sinema salonlarında bu deneyim yaşanabiliyor. Karanlık salona girerken elinize bir Polarize 3d gözlük veriliyor. Bu benim en sevdiğim 3d gözlük türüdür. Çünkü taktığınızda dışarıyı aynen görebilirsiniz ama ekrana bakınca 3d yayın varsa 3d görürsünüz. Ayrıca Xpand gözlükler gibi gözleri zorlamaz başı ağrıtmaz. Klasik kırmızı mavi/yeşil gözlüklerden de üstündür. Hem renkle gözleri zorlamadığı, hem de sinema teknolojilerine daha uygun olduğundan.

Böylece gözlüğünüzle lunapark koltukları gibi emniyet kemeri bulunan koltuğa oturuken kısa bir an “Ne gelecek başıma?” diye düşünürsünüz 😀 Evet birazdan film başlar. Uzay macerasını seçtiyseniz bir ray üstünde muhteşem bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Sinema koltukları izlenen görüntüye göre hareket eder. İner çıkar sarsılır. Gerçekten çarpmış uçmuş gibi hissetmeniz için ne gerekiyorsa yapar.

Peki başta sorduğum o 4. boyut ve 5. boyut nasıl ekleniyor? Elbette koordinat sistemi olarak değil. Sinemanın hareketli koltukları bedeninizle orada olmanızı sağlıyor bu 4. boyut. Ve şşaırmayın yolda dumanlar çıkınca suratınıza su buharları geliyor. Astım alerji gibi sorunları olanları etkileyecek gerçek duman değil. Buna dikkat etmişler gördüğüm kadarıyla. Ayrıca mağaralardan geçerken minik su damlaları üstünüze çarpıyor. Yani her maceranın ışık ses ıslaklık duman hareket rüzgar hava gibi ek öğelerle müthiş gerçek görünmesini sağlıyorlar.

Biletler gittiğim sinemada 7,5 TL idi. Sinema dakikalar sürüyor saatler değil. Yani sürekli gidilecek kadar çok film ne dünyada var ne Türkiye’de. Çünkü hazırlanması oldukça güç filmler. Filmi bilgisayarda tasarlatmak ayrı uğraşı. 3d ye çevirmek ayrı. Hareketli koltukların insanlara zarar vermeyecek oranda titreşimini sağlamak ayrı. Klasik bir filmden çok daha emek istiyor. Bu nedenle izlenebilir değişik bir deneyim yaşanabilir.

Girerken söylüyor ve soruyorlar ama yine de ben de hatırlatayım. Bu çeşit deneyimlerde sarsıntı olduğundan bel rahatsızlığı boyun rahatsızlığı olan veya hamile olan bayanların kalp gibi sorunları olan kişilerin girmemesinde fayda var. İzlerken sağınız solunuz kırılmıyor incinmiyor olay o boyutta değil ama tedbirli olmaktan zarar gelmez sağlık her şeyden önemli…

Unutmadan siz içerdeyken dışardakiler içerideki halinizi görüyor. Yiğit olun karizmayı çizdirmeyin 🙂

Aşağıda çekilmiş 5d sinema tanıtım videoları var.

Gözlüklerinizi takıp bir seyredin.

Türkiye’de 5D sinema salonları ile ilgili bilgi almak için:
http://www.haber5.com/news_details?id=36448

Türk mucitlerin üretimi 5d Sinema Küreleri
http://simulator.com.tr/

5d Sinema Videoları
http://www.youtube.com/watch?v=ovecC2Sl8ko
http://www.youtube.com/watch?v=prUo3Ju9IgU

Seul’daki Çevresel Ekranlı 5 Boyutlu Sinema (Özellikle sonlarda gelen köpekbalığı dehşet!)

VR GÖZLÜK VE 3D GÖZLÜK SATIN ALMAK İÇİN
İLETİŞİM / SİPARİŞ / TEKLİF ALIN
Email:
3dgozlukcom@gmail.com

8 thoughts on “5d Sinema

  • Ankara Cepadada var,cok etkilendim,kar yağıyor gibi ve hareket çok doyurucu.İş olarak açmak isteyen arkadaşlarada önerim var,arkadaşlar ben konuştum türkiye satış temsilciliklerinide yapıyorlarmış.en ucuz 5d sinema imiş.haberiniz olsun.

  • evet ben de gitmiştim sahyarıceditteki optimumda var sanırım videodaki sinema da optumumdakinden çok eğlenceli toplam 5 dk sürüyo/6 film var/7 tl

  • Ankara Optimum A.V.M. ‘ de var. Mükemmel birşey. Kesinlikle deneyin!

  • ben bugun gitiim gebze afm de ve hayran kaldım korku tüneline gittim gitmenizi öneririm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir