3d Gözlük Nasıl Yapılır! (3 Boyutlu Gözlük)

BU GÖZLÜKLER SİNEMADAKİ GÖZLÜKLER DEĞİLDİR. ONLARI EVDE YAPMAK ŞU AN İÇİN SÖZKONUSU DEĞİL. ÇÜNKÜ ÇOK ÖZEL GÖZLÜK CAMLARI KULLANIYORLAR. IŞIĞIN DİK VE YATAY DALGABOYUNU AYIRABİLEN POLARİZE CAMLAR GİBİ. AŞAĞIDA KIRMIZI CAMGÖBEĞİ (RED/CYAN) GÖZLÜK YAPIMI ANLATILIYOR.

http://www.smm.org/studio3d/files/glasses.pdf adresindeki tek sayfalık Acrobat Reader dosyasını yazıcıdan bastırın. Her parçayı ayrı ayrı kesin.

Bu parçaların göz kısımlarını çıkarın. Açılan boşluklar için sol göze kırmızı, sağ göze cyan denen mavi tonu gelecek şekilde kalın jelatin yerleştirin.

Sayfanın altında ikinci gözlük sandığınız 🙂 parçaları jelatin yapıştırdığınız parçaların tam üstüne gelecek şekilde yapıştırın.

Önemli bir detay var. En çok sorulan şey bu jelatinlerin yani göz kısımlarına gelecek saydam plastiklerin / asetat da olur / nereden bulunacağı. Ben şahsen bir çok saydam plastikle deneme yaptım. Birgün sahnede tiyatro izlerken ışıkların renk değiştirmesi için kullanılan filtre plastiği gördüm. Sonra bu filtreleyen plastiği inceleyince PAR64 denen bir saydam plastik olduğunu öğrendim. Büyük kırtasiyelerde böyle tarif edilince kırmızı ve Cyan renk istenmeli. Kırmızı bulmak kolay ama mavi ile yeşilin ortasındaki bir renk olan Cyan için deneme yapmanız gerekebilir bir kaç mavi renk alıp. Ancak kesinlikle koyu mavi değil. Açık bir mavi tonu.

Kulak tutacak sapları da karşılıklı yapıştırdıktan sonra ön kısma sabitleyin. Evet gözlüğünüz hazır!

BU İŞİ BİR DE VİDEODA İZLEYELİM

Not: Daha sonra bu sayfa daha detaylı şekilde fotoğraflarla zenginleştirilecektir. Şu an okuduğunuz geçici acil çözüm arayan kişiler içindir.

ESKİ BİR PLASTİK GÖZLÜKLE 3D GÖZLÜK YAPALIM.

Eğer bulabilirseniz biri mavi diğeri kırmızıplastik camlı iki ucuz oyuncak gözlük bulup plastik camlarının teklerini değiştirmek de bir çözümdür. Aşağıdaki video ise eski bir gözlük yerine kalın saydam plastiğin boyanması ile yapılıyor. Ben çok tavsiye etmiyorum. Üstteki teknik çok daha başarılı.
Make 3D Picture Glasses Fast And Easy!More free videos are here

Eğer gözlük yapmakla uğraşamam diyorsanız sitenin iletişim bölümünden bir mesaj atın. Buraya tıklayarak iletişim sayfasına gidersiniz. Kaç adet istediğinizi nerede kullanacağınız belirtin. Size cevap verelim. Lütfen sipariş vermekten çekinmeyin gözlüklerimiz kaliteli ve uygun fiyatlıdır.