3d Gözlük Çeşitleri Nedir? 3d glasses – 3 boyutlu gözlükler

Site açıldığından beri pek çok yazıda ayrı ayrı tanıttım gözlükleri. Bunların farklarından artı ve eksilerinden bahsettim. Bu yazıda ise 3d gözlüklerin türlerini toplu halde görecek farkları daha net anlayacak ve örnek resimlerini izleyebileceksiniz.

İnsan beyni iki gözümüzden gelen iki ayrı görüntüyü üst üste bindirir ve 3 boyutlu derinliği algılamamızı sağlar. Gözlüklerin yapılışında hep bu prensipten yola çıkıldı. Bir göz birinci görüntüyü almalı diğeri ikinciyi.

1) VIRTUAL REALITY | SANAL GERÇEKLİK 3D VR GÖZLÜKLER

Bu gözlükler ya içine cep telefonu takılarak ya da dışarıdaki bir kaynağa mesela bilgisayara, tablete, cep telefonuna bağlı olarak çalışır.

Google Cardboard denilen kartondan yapılanlar, plastik ve daha kaliteli mesela Shinecon gibi gözlükler, HTC, Samsung, PS, Microsoft, Oculus gibi firmaların ürettikleri VR gözlüklere örnektir.

google cardboard türkiye

Eğer Google Cardboard Karton gözlük ihtiyacınız varsa satın almak ve özelliklerini öğrenmek için lütfen tıklayın.

Eğer daha kaliteli malzemeden üretilmiş, cep telefonunuz ile çalışacak, uygun fiyatlı, seçkin bir VR gözlük istiyorsanız,

Shinecon gözlüklerin Ana distrübütörü olarak satın almanız için öneririz.

Shinecon VR satın almak için tıklayın.

shinecon vr türkiye

2) ANAGLYPH 3D GÖZLÜKLER

 

En eski ve yaygın gözlük tipi renkli camları olan gözlükler. Bunlara anaglyph 3d deniyor. Kartondan ve plastikten üretiliyorlar. Bu sitedeki pek çok video anaglyph. Gazeteler ve videolar bu gözlüğü hediye ediyor.

En yaygın anaglyph 3d gözlük çeşitleri şunlardır:

 • RED – CYAN / KIRMIZI – CAMGÖBEĞİ
 • RED – BLUE / KIRMIZI – MAVİ
 • MAGENTA / GREEN – PEMBE -YEŞİL


© HowStuffWorks

Baktığınız videoda, resimde bu iki renkte oluşturuluyor. Neden bu kadar çok renk var? Her bir rengin güçlü olduğu görseller olabiliyor. Ama ağırlıklı olarak biz kırmızı – camgöbeği (red-cyan) tavsiye ediyoruz. Internetteki 3d filmlerin videoların resimlerin çoğu bu renge üretiliyor.

* Evde, TV’de, bilgisayarda, anaglyph gözlükler ek donanım, yazılım olmadan rahatlıkla kullanılabilir.

3) COLORCODE 3D GÖZLÜKLER


Yine iki renkli bir gözlük. Mavi ve açık kahverengi. Ancak anaglyph gibi yüzlerce yıllık eski bir teknoloji değil. En büyük üstünlüğü, tüm renkleri en yüksek kalitede verebilmesi.

İkinci üstünlüğü ise çıplak gözle bakanların fotoğrafları olduğu gibi görebilmesi – ki bunu yapabilen tek teknik. Tüm fotoğrafın değil, derinlik içeren çizgilerin açık mavi ve sarı-yeşil renkle belirtilmesi.

Bence bilgisayar karşısında en iyi standart. Fiyatı ucuz. Teknolojisi zekice ve özel bir donanım istemiyor. Çift projeksiyon gerekmiyor. Özel TV istemiyor.

Bütün mesele yaygınlaşmasının gerekliliği. Daha detaylı bilgi: http://www.3dgozluk.com/chuck-3d-gozlukleri-olanlara-3d-foto-ve-video-galerileri/

* Evde, TV’de, bilgisayarda ColorCode gözlükler ek donanım, yazılım olmadan rahatlıkla kullanılabilir.

4) POLARİZE 3D GÖZLÜKLER

Çoğu 3d sinema bunu kullanıyor. Örneğin, “RealD 3d” kullanan sinemalarda. İki tarafı da gri renkli görünen hafif plastikten gözlükler.


© HowStuffWorks
Bu gözlüklerin yaptığı, iki projeksiyondan gelen ışığın yatay ve dikey polarize gelişleri ile oluşturulan bu iki ayrı görüntüyü, yine iki ayrı polarize camla beyne yollamak.
Çizgisel polarize ve dairesel polarize olarak iki alt türü bulunuyor. (Linear polarization – Circular polarization)

Dairesel polarize olan daha üstün, çünkü çizgisel olanda olduğu gibi, kafanızı sabit tutmak gibi bir zorunluluğu yok. Gördüğüm dairel polarizasyon kullanan RealD sinemaların daha da yaygınlaşacağı. Çünkü yüzde taşınmaları üretilmeleri daha kolay, hijyen açısından temizlenmeleri hatta yıkanmaları bile mümkün ama aşağıda göreceğiniz alternatifi olan Xpand gözlükler pahalı. Elektronik parçaları olduğundan yıkanamaz. Bakımı zor, pillerinin ömrü azalırsa görüntü bozulur. Ancak RealD sinemaların projeksiyonlarının güçlü ışık vermesi şarttır. Yoksa 3d deneyiminde kayıplar olabilir.

* Evde, TV’de, bilgisayarda kullanılabilmesi için ya çift projeksiyonlu özel sistem kurmanız gerekir. Ya da çift katlı LCD içeren özel 3d TV ve 3d monitorlu bilgisayar gerekir. Piyasada bu ürünler görünmeye başladı ama fiyatları henüz çok yüksek.

5) XPAND GÖZLÜKLER

LCD ekranlı bu gözlüklerin sağ ve sol camları saniyenin çok kısa aralıklarında (saniyede 120 kez) sırayla kararıp tekrar açılıyor ve görüntüyü iki ayrı göz için o anda oluşturmuş oluyor.

Tek projektorden gelen diğer tekniklerde olduğu gibi iki göz için aynı anda değil, iki görüntüyü ardarda gönderilen şifreli görüntüyü projeksiyonun yanındaki emitter gözlüğe sinyal göndererek çözülmesini sağlıyor. Gözlüğün ortasında bir IR algılayıcısı var. Hızlı kararıp açılma ile görüntü oluşturuluyor. Bu gözlük bazı kişilerde göz yorgunluğu ve baş ağrısı yapıyor ve beyni de yoruyor gibi görünüyor. Ayrıca burnu rahatsız ettiğini pek çok kullanıcı ifade ediyor.

Gazetelerde çıkan “3d gözlükler tehlikeli mi?” başlıklarının büyük bölümünü bu gözlüklere ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Sadece polarize gözlüklerin renginin koyuluğu nedeniyle uzun saatler boyunca izlemede fazla ışıkla gözü yorabileceği ifade edilebiliyor.

Diğer gözlükler ise yüzlerce yıldır kullanılıyor ve milyonlarca insan kullanmasına karşın belirgin bir şikayet olmadı.

* Evde, TV’de, bilgisayarda XPand gözlük kullanılabilmesi için özel bir sistemi komple satın alıp kurdurmanız gerekiyor. Piyasada bu ürünler görünmeye başladı ama fiyatları henüz oldukça yüksek.

VİDEO İLE ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNE BİR BAKALIM

Aşağıdaki video bu gözlüklerin nasıl çalıştığını çok anlaşılır bir animasyonla anlatıyor.

How 3-D Works
Via: Online Schools

3D GÖZLÜK MAĞAZASI
http://www.3dgozluk.com/category/3d-urun-magazasi/

Senelerdir 3dgozluk.com güvencesi ile.

VR GÖZLÜK VE 3D GÖZLÜK SATIN ALMAK İÇİN
İLETİŞİM / SİPARİŞ / TEKLİF ALIN
Email:
3dgozlukcom@gmail.com

15 thoughts on “3d Gözlük Çeşitleri Nedir? 3d glasses – 3 boyutlu gözlükler

 • Merhaba
  Yukarıda anlatılan 3D gözlüklerle ilgili yazıyı baştan sona okudum ancak aslında aradığım şeyi bulamadım.
  İngilterede SKY adlı tv 3D yayına başladı ekranda kırmızılı mavili çizgili görüntüler yok ekran ortadan ikiye ayrılmış sağda ve solda birbirine banzeyen iki görüntü oluşturulmuş.
  Kırmızı mavi yapılmış gözlüklerin hiçbiri bu görüntüyü değiştirmemektedir.
  Anlaşılıyorki bu başka bir teknoloji ürünü.Bu konuyu bileniniz varsa hangi gözlükle seyredebileceğimizi de yazsın lütfen.
  Saygılarımla

 • Neco Arkadaşımızın sorusuna belki çok geç bir cevap olacak ancak burada duran bir soruya cevap yazmak bilmeyenlere yardımcı olacaktır. Tek ekranda birbirinin benzeri iki görüntüyü yanyana vererek 3d yapma işine cross-eye yöntemi deniyor. herhangi bir gözlüğe ihtiyacınız yok. sadece yapmanız gereken şaşı bak şaşırdaki gibi şaşı ve yakın bir yere odaklanarak yayını 3d görmeye çalışmak gerekiyor. youtube da 3d no need glasses yada cross-eye 3d yazınca ilgili videolar gelmektedir.

 • neco bey, eğer sitedeki animasyonu izlerseniz anlayacaksınız. sizin bahsettiğiniz yayın türü için Xpand gözlük gerekiyor. Xpand gözlükle ilgili animasyonda ve açıklamalı metinlerde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ve bu gün izlediğim ayı yogi 3d filminin hangi gözlükten yapıldığını ve nasıl çalıştığını anladım.

 • peki bu xband gözlügü nasıl temin edebilriz sanırım sizde yok böyle bir çalışmanız var mı?

 • neco ve şafak bey,bu aslında bir 3d “gözlük” teknolojisi değil,paralell viewing ya da cross-eyed viewing oluyor.Hangisi tam emin değilim.Paralell viewing yönteminde gözünüzü sanki ekrandan daha geride bir şey varmış da ona odaklıyormuşsunuz gibi (bir parmağınızı görüzünüze 3 cm aralıkla koyun,ve parmağınızın gerisindeki bir cisme bakın,parmağınızı çift görürsünüz)seyrediyorsunuz.İki görüntü ortada birleşip tek bir görüntü oluşturuyor.Bu da 3d oluyor.
  Cross eyed viewing de ise gözler şaşı yapılıyor (bence çok tehlikeli) ve böylece görüntüler gene birleşip 3d oluyor.Herhalde neco’nun dediği bu.

 • Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Ben eşim için 3d İ2 aiptek marka bir kamera sipariş verdim. Kameradan yaptığımız çekimleri tv ya da bilgisaya aktarıp sizin 3d gözlüklerinizle izleyebilir miyiz? Tv’miz 3d yi desteklemiyor,laptop da öyle. Hangi gözlüğü tercih etmeliyiz? Bir de Neco beyin bahsettiği yayın digitürkte de var. Onları izlemek için sitenizde uygun gözlük var mıdır? şimdiden teşekkürler

 • iyi günler, bu gözlükler ile sıradan LCD monitörlerde 3d görüntü almamız mümkünmüdür ? ve bazı yeni çıkan oyunlar ” Call of duty ” gibi. 3d oynamak mümkünmüdür ? yanıtlarsanız çok sevinirim 🙂

 • Çok güzel anlatılmış.Ancak piyasada satılan 3 d tvleri seyretmek için hangi gözlüğü almak gerekiyor?Daha doğrusu bütün 3 d tv ler aynı sistemdemi çalışıyor? Bazı markalar tvnin yanında xpand gözlük verirken bazılarıda polarized veriyor.Acaba polarized olanla diğeri veya xpand olanla öbürü seyredilemiyor mu? Yada bu tip bir tv alırken hangisini tercih etmeliyiz? Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir